Uluslararası Marka Tescili

Yurtdisimarka

Türkiye'nin dışa açık bir ülke olması nedeniyle sadece Türkiye'de değil Türkiye dışında da Türk firmaları yaygın olarak marka tescil işlemleri yapmaktadır. Bu nedenle yurtdışında marka tescili özellikle ihracatçı şirketler için büyük önem taşımaktadır. Tescilli bir markanın yurtdışında mevcut olup olmadığı ancak yurtdışı marka araştırması ile tespit edilebilir. AYRINTI PATENT dünyanın tüm ülkelerinde marka araştırması hizmeti vermektedir. 

Her marka ancak tescil edildiği ülkede geçerlidir. Marka ne kadar tanınmış olursa olsun herhangi bir ülkede geçerli kanunlara uygun olarak tescil edilmediği müddetçe markanın korunması mümkün olmayacaktır. Yurtdışında faaliyeti bulunan şirket ve şahısların ilgili ülkelerde markalarını tescil ettirmeleri gereklidir. Zira özellikle uluslar arası fuar ve sergilerde tescilsiz marka sahipleri zor durumda kalabilmektedir. Uluslar arası anlaşmalar sayesinde yurtdışında marka tescili yaptırmak daha az maliyet ve zaman harcanarak mümkün olmaktadır. Türkiye'nin de üyesi olduğu bir takım anlaşma ve protokoller sayesinde uluslar arası marka tescili tek bir merkezden yönetilmekte ve maliyetler düşmektedir.

Madrid Protokolü 
Uluslar arası marka tescilinde en çok başvurulan yoldur. Türkiye'den yapılacak bir müracaat ile aşağıdaki ülkelerde Madrid Protokolüne göre marka müracaatı yapılabilir.

ABD ALMANYA ANTIGUA ve BARBUDA ARNAVUTLUK AVRUPA BİRLİĞİ (TEK MARKA) AVUSTURALYA AVUSTURYA AZERBAYCAN BAHREYN BENELÜKS BEYAZ RUSYA BHUTAN BULGARİSTAN ÇEK CUMHURİYETİ ÇİN DANİMARKA ERMENİSTAN ESTONYA FAS FAS FİNLANDİYA FRANSA GÜNEY KORE GÜRCİSTAN HIRVATİSTAN HOLLANDA ANTİLLERİ İNGİLTERE İRAN İRLANDA İSPANYA İSVEÇ İSVİÇRE İTALYA İZLANDA JAPONYA KATAR KENYA KIBRIS RUM KESİMİ KIRGIZİSTAN KUZEY KORE KÜBA LESOTHO LETONYA LİHTENŞTAYN LİTVANYA MACARİSTAN MAKEDONYA MOĞOLİSTAN MOLDOVA MONAKO MOZAMBİK NAMİBYA NORVEÇ POLONYA PORTEKİZ ROMANYA RUSYA FED. SIRBİSTAN KARADAĞ SİERRA LEONE SİNGAPUR SLOVENYA SURİYE SWAZİLAND TÜRKMENİSTAN UKRAYNA YUNANİSTAN ZAMBİYAAvrupa Birliği Markası
Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olan bir marka tescil sistemidir. Türkiye dahil AB üyesi olmayan ülkeler de CTM müracaatında bulunabilirler. Aşağıdaki ülkeler CTM kapsamındadır. Ancak CTM sisteminin dezavantajları mevcuttur.

Her şeyden önce AB markası yapabilmek için AB ülkelerinde faaliyet gösteren bir vekille çalışma zorunluluğu vardır.

Bunun yanı sıra Birlik üyesi ülkelerden herhangi birinde markanın tescili ile ilgili bir problem çıkarsa marka hiçbir ülkede tescil edilemeyecektir.

Bunun yanı sıra AB markalarının iptal prosedürü diğer markaların iptalinden biraz daha zorlaştırılmıştır. Aşağıdaki ülkelerden herhangi birinde yerleşik bir vekil aracılığıyla CTM müracaatı yapılabilmektedir. AYRINTI PATENT en uygun maliyet ile AB markası ile ilgili vekil bulma işlemlerinde ve vekil ile yapılacak koordinasyonda vekillik hizmeti vermektedir.

AB Üyesi Ülkeler
Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, Lüksemburg, Avusturya, İtalya, İspanya, Portekiz, İngiltere, İrlanda, İsveç, Danimarka, Finlandiya, Yunanistan, Litvanya, Letonya, Estonya, Polonya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Slovenya, Malta, Kıbrıs Rum Kesimi., Romanya, Bulgaristan

Ülke bazında direkt marka müracaatı
Çoklu başvuru yapılamayacak ülkelerde bu yol tercih edilir. Ayrıca marka tescili yapılmak istenen ülke Madrid Protokolüne veya başka herhangi bir uluslar arası anlaşmaya üye değilse izlenmesi gereken yol her ülkede ayrı vekil tayini yapıp müracaat yapmak olacaktır.

Yurtdışı Marka Araştırma Formu için tıklayınız..