Haberler

Patent ve Tasarımda Erzurum Farkı

Erzurum tescilli patent ve endüstriyel model sayısıyla bölge birincisi oldu. Türk Patent Enstitüsü 2012 yılında Erzurum’da gerçekleştirilen 4 patent, 6 faydalı model ve 27 endüstriyel tasarımı tescil etti. Geçen yıl Erzurum’dan 10 patent, 6 faydalı model başvurusu yapıldı.


2012 YILI SONUÇLARI

TPE 2012 yılı Patent, Faydalı Model ve Endüstriyel tasarım tescil ve başvuru verilerini açıkladı. Geçen yıl Erzurum’da 4 patent tescili gerçekleşirken dönemde ilden 10 patent başvurusu kaydedildi. Doğu Anadolu Bölgesinde tescil edilen patent sayısı 9 olarak bildirildi. Dönemde Erzurum’dan 4, Elazığ ve Muş’tan 1, Malatya’dan ise 3 patent tescil işlemi gördü.

PATENT BAŞVURULARI

2012 yılında Doğu Anadolu Bölgesi illeri içinde en fazla patent başvurusu Erzurum ve Malatya’dan yapıldı. TPE verilerine göre yıl içinde Bitlis ve Hakkari’den 1, Bingöl’den 4, Elazığ’dan 8, Erzurum’dan 10, Malatya’dan ise 14 patent başvurusu kaydedildi.  Bölge patent başvurusu toplamı 38 olarak hesaplandı.

FAYDALI MODEL

2012 yılında Erzurum’dan 6, Doğu Anadolu Bölgesinden ise 20 faydalı model tescil işlemi gördü. Dönemde Elazığ ve Hakkari’de 1, Erzincan ve Van’da 2, Erzurum’da 6, Malatya’da ise 8 faydalı model tescil edildi.  TPE verilerine göre geçen yıl Doğu Anadolu Bölgesi içinde en çok sayıda endüstriyel tasarım tescilinin gerçekleştiği il 27 tasarımla Erzurum oldu. Dönemde Ağrı’da 3, Elazığ’da 6, Malatya’da 22, Erzurum’da ise 27 endüstriyel tasarım tescil edildi.